Margaréta biela
Leucanthemum vulgare
Rastie takmer všade, od lúk až po záhrady, uprednostňuje slnečné polohy. Patrí do čeľade astrovitých rastlín, z ktorých ani jedna nie je jedovatá. Má všestranné pouťitie. Listy margaréty sú bohaté na bielkoviny, chlorofyl a rôzne minerály. Ako každá tmavozelená rastlina, posilňuje kosti, znižuje riziko rakoviny a prospieva diabetikom. Má pozitívne účinky pri kašli, nočnom potení, astme, žltačke a priaznivo pôsobí aj na nervovú sústavu. používa sa tiež pri problémoch s trávením. Pri vokajšom použití lieči odreniny, modriny, rany, vyrážky a uštipnutia od hmyzu. Listy a kvety sa môžu jesť surové. Všetky časti rastliny môžeme tiež dusiť, variť, marinovať alebo restovať. Kvety sú výbornou prísadou do šalátov alebo k dusenej zelenine. Z margarétok sa vyrába hojivý balzam na pokožku. Kvety sa používajú tiež do rôznych bylinných extraktov. Listy sú trochu horké, chuťou aj tvarom pripomínajú rukolu. Kvety majú horkosladkú chuť. Kvety a listy môžeme tiež sušiť a v zime pridávať do rôznych čajových zmesí. Ich biele kvety nám okrem liečivých účinkov prinesú tiež trochu tepla a svetla do našich domovov.
Lotosový koreň - prevencia aj pomoc pri ochoreniach dýchacích ciest
S nástupom jesenných sychravých a chladnejších dní prichádzajú v rôznej intenzite aj ochorenia dýchacích ciest. Príroda nám v tomto prípade ponúka účinnú pomoc - Lotosový koreň. Pri nádche, kašli, veľmi silnom zahlienení, angíne i vážnejších problémoch s dýchacími cestami. Koreň posilňuje a vyživuje priedušky a pľúca, hydratuje, ukľudňuje a hojí vysušené sliznice. Pri dlhodobejšom užívaní sa vyplavujú usadeniny z kĺbov. Podporuje liečbu chronickej únavy a mierni prejavy astmy. Vzhľadom na vysoký obsah minerálov pomáha pri prevencii a liečbe zlomenín, osteoporóze a posilnení a regenerácii oslabených kostí.
Používa sa vo forme čaju zo sušeného koreňa, ktorý je dostať takmer v každej predajni so zdravou výživou. Ako na to : pár koliesok sušeného koreňa sa nechá chvíľu postáť v mierne osolenej vode, v ktorej sa potom cca 5 až 15 min. povarí. Lotos sa dá použiť viackrát, pri prvom varení 5, druhom 10 a treťom 15.min. Samotný čaj má jemnú chuť a je vhodný aj pre deti. Môžeme ho dochutiť medom a zázvorovou šťavou. Koreň, ktorý nám po uvarení čaju ostane, skonzumujeme len tak alebo pridáme do polievky a pod. Lotosový čaj je účinný aj ako kloktadlo pri veľmi prekrvenej ústnej sliznici a zapálených mandliach.
Jedna rada navyše – na začiatku ochorenia sa doporučuje obmedziť v strave mliečne výrobky, výrobky z bielej múky a cukor. Všetky spomenuté potraviny môžu podporovať tvorbu hlienov, čo je práve pri ochoreniach dýchacej sústavy nevhodné.
Lotos pravý (Nelumbo nucifera) patrí k jedným z najznámejších kvetov na celej Zemi. Jeho otlačky v skamenelinách sa datujú na niekoľko desiatok miliónov rokov. Rástol na južnej aj severnej pologuli. Tak ako sa postupne formovala súš, presúval sa hlavne na východnú časť. Z Indie sa starodávnymi obchodnými cestami dostal aj do Egypta, kde bol podľa starovekých mýtov „prvou bytosťou na Zemi“ a stal sa zároveň symbolom Slnka. Jeho podobu môžeme nájsť na takmer všetkých zachovaných pamiatkach. Lotos predstavuje v mnohých kultúrach symbol znovuzrodenia, šťastného žitia, čistoty a krásy. Jeho kvet má korene v hlbokom a výživnom bahne, postupne prerastá až na vodnú hladinu, kde sa z púčikov otvára nádherný kvet obracajúci svoju tvár k slnečným lúčom. V duchovnej oblasti symbolizuje prerod človeka z hlbokej nevedomosti, z ktorej sa rodí múdrosť a poznanie, až k prechodu do nového spôsobu myslenia a žitia.. Lotosový kvet v rôznych farebných variáciach zdobí hladiny vodných plôch aj v našich končinách. A je jedno, či je to v interiéri alebo na otvorenej hladine, jeho krásne farebné kvety neraz pritiahnu zrak a mimovoľne prinútia chvíľu postáť a potešiť sa. Že by to bola len náhoda ….. ?
) Obr. Coop club