Skip to content

Dýchame ?

Určite áno, otázka znie Ako ….. ?

Vydržíme určitú obmedzenú dobu bez prijímania potraviny, dokonca aj bez tekutín, i keď podstatne kratšie. No bez dýchania len pár minút. Bez zveličovania – dýchanie je prazákladný prejav Života. A nie je to len vzduch, predovšetkým kyslík, ktorý naše telo potrebuje pre rôzne chemické procesy prebiehajúce na fyzickej úrovni. Dýchanie má však aj oveľa hlbší zmysel - na jemnohmotnej úrovni nás prepája s najvyššou inteligenciou, vedomím, Bohom. A prepája nás aj navzájom, veď všetci na tejto planéte dýchame ten istý vzduch.

Nie je to náhoda, že rôzne filozofické a náboženské systémy využívajú práve vedomé dýchanie, sústredenie sa na dych, na prepojenie na hlbšej úrovni so sebou ale aj najvyšším princípom. Prostredníctvom rôznych dýchacích techník sa môžeme dostať do meditatívnych stavov, v ktorých môžeme z nadhľadu vidieť rôzne životné situácie, pochopiť ich zmysel a aj vidieť riešenia.

Vedomé dýchanie má však svoje uplatnenie aj v bežnom živote. Sú to rôzne praktiky známe napríklad z jógy, ktoré pôsobia ozdravne na fyzickej, mentálnej aj emocionálnej úrovni.

Napríklad striedavé dýchanie, ktoré je asi najznámejšie, uvoľňuje a osviežuje telo, prečisťuje krv, posilňuje pľúca, podporuje trávenie a chuť do jedla, zmierňuje bolesti hlavy, upokojuje nervovú sústavu, pomáha proti stavom úzkosti a depresie, pomáha pri nespavosti,.... Očistné dýchanie navyše prináša úľavu pri prechladnutí, prečisťuje horné aj dolné dýchacie cesty, podporuje funkciu sleziny, pečene a slinivky brušnej.

Vedomé dýchanie sa môže stať aj prvou pomocou, ak sa objaví situácia, s ktorou sme nerátali. Stačí pár cyklov na ukľudnenie skôr než prepadneme nejakej forme paniky. Jeden cyklus pozostáva z pomalého nádychu, krátkeho zadržania dychu a pomalého výdychu, aspoň dvakrát dlhšieho ako nádych. Po celý čas sledujeme vedome cestu vzduchu našim telom, Nadychujeme nosom, vydychovať môžeme aj ústami. Ak nám myšlienky uletia niekam mimo, pomaly a vedome ich vrátime k dychu. Stáva sa to hlavne na začiatku, kým si takéto dýchanie neosvojíme a nevytvoríme návyk. Toto dychové cvičenie môžeme zaradiť do nášho denného programu, urobiť si z toho malý rituál. Po určitej dobe si všimneme, že sa zlepšila naša koncentrácia, pamäť, reakčný čas, myseľ už nepripomína včelí úľ, zvýšila sa nám kapacita pľúc a zlepšila imunita.

Práve jesennému obdobiu, v ktorm ešte chvíľu pobudneme, kraľujú ako náš telesný orgán pľúca. Ak je ich funkcia oslabená, robia nám na fyzickej úrovni spoločnosť rôzne problémy s hornými a dolnými dýchacími cestami. Na emocionálnej úrovni sa nerovnováha v tejto oblasti môže pripomínať smútkom, žiaľom, depresiou. Nie je to však stav, s ktorým sa musíme nevyhnutne zmieriť. Práve naopak, všetko čo teraz pre zdravie dýchacej sústavy urobíme, padne na úrodnú pôdu. Aj malé zmeny v životnom štýle, dietetike môžu priniesť veľmi pozitívne výsledky. A kedže pľúca sú súčasťou vylučovacej sústavy, porozmýšľajme, čoho sa v našich životoch potrebujeme zbaviť, čo nám už, hmotné aj nehmotné, neslúži. V energii týchto jesenných dní nám to pôjde určite ľahšie.

Ak sa rozhodneme, nezávisle na ročnom období, venovať pozornosť nášmu dýchaniu, i keď len pár minút denne, prispejeme vedome k zvýšeniu kvality nášho života na všetkých úrovniach. A až tak veľa nás to stáť nebude.... len pár minút denne... a možno sa to stane našim prvým malým krôčikom k vedomému Žitiu i Bytiu.

Josef Vlček: „Dýchaj…..“