Skip to content

LETO z pohľadu naturálnej medicíny

LETO z pohľadu naturálnej medicíny

letných mesiacoch vrcholí aktivita prírody, ktorá začína odovzdávať hlavnú časť svojich "darov". Je potrebné reagovať na zvýšenú tepelnú záťaž a napätie v psychickej oblasti. Toto ročné obdobie si vyžaduje prehĺbenie a spomalenie dýchania a pravidelné dopĺňovanie tekutín.

Najväčšia záťaž spočíva na srdci, cievach, nervovom systéme. Nadmerné teplo môže negatívne ovplyvňovať tok lymfy, prácu tenkého čreva, a imunitného systému. Prvkom energie prezentujúcim leto je oheň, jeho formy môžu byť rôzne, rovnako ako jeho vplyv na organizmus - od prospešnej stimulácie až po deštrukčný dosah pri niektorých srdcovo-cievnych diagnózach. Radosť ako emócia vyvierajúca z tohoto prvku môže človeka povzniesť, uvolniť, ale aj unaviť a vyčerpať.

Obklopenie sa červenou farbou alebo odev tejto farby môže svojho majiteľa povzbudiť a aktivovať, ale v prípadoch problémov s vysokým krvným tlakom, zvýšenou fyzickou i psychickou záťažou je lepšie jasným a tmavším odtieňom červenej sa vyhnúť, prípadne zvoliť harmonizujúcu ružovú a krémové odtiene svetlo hnedej a žltej.

V strave dávame prednosť surovým formám zelenej listovej zeleniny, čerstvému ovociu, obmedzujeme na minimum údeniny, mäso a mäsové výrobky, tekuté syry, radikálnu rýchlu formu cukru. Metabolizmus týchto potravín uvoľňuje do organizmu veľké množstvo tepla, ktoré v "spolupráci"  s vonkajším teplom prehrieva a dehydruje organizmus. Prekvapujúcim osviežením býva zázvor, mäta, harmanček, výborný je rastlinný škrob kuzu.

Pre pitný režim je najprijateľnejšia čistá voda izbovej teploty, ľahké zelené čaje kukicha, hojicha, vyhýbame sa konzumu chladených sladkých sýtených nápojov, ktoré príliš schladia oblasť čriev, a následne výrazne zaťažujú pečeň. Dôležitá je pravidelnosť pitia. Pre obličky je optimálne neprijať naraz viac ako 1,5 - 2 dcl tekutín.

Na základe vnímania svojho tela, pocitov a potrieb je leto vhodná doba na rôzne formy pohybových aktivít, od miernej chôdze, najlepšie naboso po vyhriatej zemi, cez jógu, dýchaciu gymnastiku, taj-či, meditácie, až po plávanie, cyklistiku, loptové hry.

Z manuálnych terapií prospieva reflexná terapia chodidiel, relaxačné aromatické masáže alebo manuálna lymfodrenáž.

(jc)